piątek, 25 września 2015

Pierwszy ceramiczny ogród sensoryczny w Warszawie!

Pomysł na stworzenie ceramicznego ogrodu sensorycznego to wynik doświadczeń Pauliny Gobieckiej (członka Zarządu Fundacji Ogród Ceramiki) z ostatnich czterech lat: jej pracy z osobami niepełnosprawnymi (głównie z autyzmem, zespołem Aspergera i zespołem Downa) oraz studiów na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Paulina lubi tworzyć rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej prawdziwie zaangażowane społecznie, czyli powstające dla osób niepełnosprawnych lub/i z udziałem osób niepełnosprawnych.


Obiekty wchodzące w skład ceramicznego ogrodu sensorycznego mają na celu stymulowanie zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu i ze względu na niezwykłe położenie pośród tui, zimowitów, a wiosną również żonkili i narcyzów, także węchu. Ogród ten może być wykorzystywany w terapii osób niepełnosprawnych metodą integracji sensorycznej.

Szukajcie naszej instalacji przy zimowitach!
Elementy do projektu "Ceramiczny Ogród Botaniczny" powstały podczas warsztatów z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 91 w Warszawie. Same warsztaty były dla nich doskonałą formą arteterapii, ponieważ kontakt z gliną doskonale wycisza, niweluje napięcia i rozwija kreatywność.

Instalacja sensoryczna została zaprojektowana i wykonana przez Paulinę Gobiecką oraz Artema Dmytrenko (wolontariusza realizującego w Fundacji Ogród Ceramiki program Wolontariatu Europejskiego) - tegorocznych absolwentów Wydziału Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wykonanie projektu nie byłoby możliwe bez uprzejmości Pana Wiesława Gawrysia - Dyrektora Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz finansowania przez Biuro Kultury m.st. Warszawy. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu bardzo dziękujemy!